Zawód spedytora budzi coraz większe zainteresowanie, nie tylko wśród uczniów, które dopiero podejmują decyzję o wyborze kierunku studiów, ale również osób, które chcą się przekwalifikować. Kurs spedytorski daje możliwość uczestnikom zarówno przyuczenia do zawodu, jak i usystematyzowania oraz rozszerzenia wiedzy. Jakie jeszcze są zalety kursu dla spedytora?
Obowiązki na stanowisku spedytora
Spedytor wykonuje obowiązki uzależnione od specyfiki zlecenia. Najczęściej w skład listy zadań należą pozyskiwanie nowych klientów i przewoźników, obsługa zleceniodawców, monitorowanie obsługiwanych zleceń, utrzymywanie relacji z kontrahentami oraz koordynacja wszystkich obsługiwanych zleceń. Nie bez znaczenia ma osobowość spedytora. Powinien być przede wszystkim skrupulatny, cierpliwy, odporny na stres, odpowiedzialny oraz otwarty na ciągłe zdobywanie wiedzy i umiejętności. O ile, kompetencje miękkie trudniej jest wypracować, o tyle specjalistyczne kursy mogą otworzyć drogę do wymarzonej kariery spedytora. Forma pracy jest uzależniona od rodzaju wykonywanej działalności. Można wyróżnić między innymi spedytora głównego, pośredniego, międzynarodowego, celnego, granicznego, odbiorczego, wysyłkowego czy borderowego.
Co obejmuje kurs?
Osoby starające się o pracę jako spedytor mogą ukończyć studia na kierunkach związanych z transportem lub logistyką. Uzupełnieniem wiedzy pozyskanej na drodze formalnej są wszelkiego rodzaju kursy i szkolenia, które są najszybszą formą przyswajania wiedzy. Kursy spedytorskie dedykowane są osobom, które poszukują pracy w zawodzie, jak i wykonują zawód spedytora. Celem szkolenia jest uzyskanie przez uczestników kompetencji zawodowych i przygotowanie do pracy na stanowisku spedytora drogowego, dyspozytora pojazdów ciężarowych czy logistyka.
Program kursu zwykle obejmuje zagadnienia, które mogą być cenne dla osób pragnących podwyższać swoje kompetencje i przygotować się do wykonywania zawodu spedytora. Poruszane zagadnienia dotyczą takich kwestii jak charakterystyka spedycji, akty prawne z zakresu transportu i spedycji, dokumentacja w procesach spedycyjnych, rodzaje ładunków transportowych, jednostki ładunkowe, organizację procesów transportowych, przewóz ładunków niebezpiecznych czy rodzaje i funkcje opakowań wykorzystywanych w przewozie rzeczy. Zagadnienia mogą stanowić zarówno uzupełnienie wiedzy, jak i umożliwić poznanie branży od teoretycznej i praktycznej strony.
Zalety kursu dla spedytora
Kurs spedytorski daje szerokie perspektywy osobom, które interesują się branżą transportową, spedycyjną i logistyczną. Dzięki szkoleniu, uczestnicy mogą usystematyzować i pozyskać nową wiedzę, opanować umiejętności związane z zarządzaniem taborem ciężarowym, zdobyć praktyczne umiejętności w zakresie obsługi elektronicznych giełd towarowych, jak i przygotować się do pracy na stanowisku spedytora w firmach handlowych czy produkcyjnych. Kurs daje możliwość uzyskania certyfikatu, potwierdzającego uzyskanie nowej wiedzy i kompetencji. Odbycie szkolenia może być przepustką do znalezienia pierwszej satysfakcjonującej pracy, otrzymania awansu czy zmiany pracy.