Organizacja transportu jest złożonym procesem, pełnym specjalistycznego nazewnictwa. Warto poznać najważniejsze określenia, aby wybrać rozwiązania adekwatne do swoich potrzeb. Logistyka i spedycja to dwa różne pojęcia, choć ściśle ze sobą powiązane. Czym tak naprawdę zajmuje się branża logistyczna i spedycyjna?
Logistyka, czyli planowanie transportu
Warto pamiętać, że logistyka i spedycja nie mają sztywnych granic, ponieważ ich kompetencje zazębiają się i dają możliwość przeprowadzenie złożonego procesu transportu ładunków. Logistyka jest szerokim pojęciem, który obejmuje planowanie transportu. Działania w tym zakresie sprowadzają się do przewozu rzeczy, osób i zwierząt z miejsca nadania do miejsca docelowego. Może to być na przykład zakład produkcyjny, z którego transportowane są ładunki do placówek sprzedaży. W firmach logistycznych znajduje się przeważnie kilka mniejszych działów, które kładą nacisk na wybrany obszar planowania transportu. Ustalenie struktury funkcjonowania firmy logistycznej umożliwia kompleksowe zarządzanie całym procesem organizacyjnym – pracownicy posiadają pełną wiedzę na temat przewożonego ładunku. Logistyka ma ogromny wpływ na sprawne i efektywne funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Może się zdarzyć, że błędy w zakresie organizacji transportu wywołują chaos i straty finansowe. Z tego względu bardzo istotny jest przydział obowiązków do każdego pracownika zaangażowanego w proces logistyczny. Planowanie w logistyce dzieli się na kilka etapów, czyli projektowanie, wdrażanie, realizację, kontrolę i nadzór.
Podstawowe zadania logistyka
Zarządzanie logistyką i całym łańcuchem dostaw wymaga różnych umiejętności. Aby transport był efektywny, pracownicy muszą unikać błędów i posiadać specjalistyczną wiedzę z zakresu projektowania procesów logistycznych, przeładunków, planowania i nowych technologii produkcyjnych. Logistycy muszą zapewnić odpowiednie warunki transportowania ładunków oraz dobrać optymalną trasę. W tej branży liczy się przede wszystkim doświadczenie, a często również dodatkowa wiedza z zakresu marketingu, ekonomii i podstaw prawa. Logistyk powinien być dobrym analitykiem, który rozumie koncepcję kosztów finansowych i przynajmniej podstaw kontrolingu finansowego. Oprócz tego w pracy logistyka liczy się umiejętność współpracy z klientami i sposób komunikacji dostosowany do odbiorcy.
Spedycja, czyli organizacja transportu w praktyce
Spedycja to pojęcie, które sprowadza się do organizacji transportu towarów. W przeciwieństwie do logistyki, spedytor zajmuje się organizacją przewozu towarów w praktyce. Spedycja wchodzi w skład procesu logistycznego, jednak charakteryzuje się węższym zakresem działań. Dotyczą one przede wszystkim przemieszczania się ładunków w zakresie obowiązującego prawa i w ramach działalności gospodarczej. Firma spedycyjna wykonuje szereg czynności dla klientów, aby cały proces transportu towaru odbył się poprawnie i bezproblemowo. Osoba odpowiedzialna za spedycję w firmie jest odpowiedzialna za sposób transportowania dóbr oraz jego charakter. Spedytor zajmuje się głównie przyjmowaniem zleceń na przewóz ładunków, kompletowaniem dokumentów, zawieraniem umów z klientami, szukaniem odpowiedniej floty do przewozu towarów, przygotowywaniem ładunków do odpraw celnych, ubezpieczaniem przesyłek, wystawianiem listów przewozowych oraz nadawaniem przesyłek. Podstawą pracy firmy spedycyjnej jest doświadczenie w organizacji transportu danego typu ładunku – osoba odpowiedzialna za proces spedycyjny w firmie powinien znać specyfikę przewożonego towaru.
Zakres pracy spedytora
Zakres pracy spedytora jest bardzo obszerny i zależny między innymi od rodzaju spedycji, gałęzi transportu, branży klienta, rodzaju ładunku i trasy. Specjalista musi być przygotowany na różne nieprzewidziane scenariusze z racji przemieszczania się pojazdów po drogach. Powinien sprawnie i szybko reagować na sytuacje awaryjne, które mogą przynieść straty finansowe w przedsiębiorstwie. Najważniejszą różnicą pomiędzy logistykami i spedytorami jest zakres podejmowanych działań. W pierwszym przypadku mają charakter teoretyczny, natomiast spedycja odnosi się do aspektu praktycznego. Logistycy i spedytorzy mają decydujący wpływ na prawidłowy przewóz towarów, dlatego praca obydwu specjalistów powinna się uzupełniać. Dzięki doświadczeniu i dobrej współpracy w przedsiębiorstwie transportowym można usprawnić wszystkie procesy związane z przewozem ładunków.