Czym się różni transport od spedycji?

Transport i spedycja to dwa różne pojęcia, które czasami używane są zamiennie. Jednak mają zupełnie inne znaczenie dla całego procesu przewozu towarów. Spedycja jest szerszym terminem, który obejmuje usługi transportowe. Różnica pomiędzy firmami spedycyjnymi i transportowymi polega przede wszystkim na zakresie wykonywanych zadań. Co tak naprawdę kryje się pod pojęciami transport i spedycja? Kiedy zdecydować się na współpracę ze spedytorem, a kiedy z firmą transportową?

Transport towarów

Transport wchodzi w skład działań spedycyjnych, jednak jest to stosunkowo wąskie pojęcie. W ramach działalności transportowej towary przewożone są z jednego punktu do drugiego za pomocą różnego rodzaju środków transportu. Wyróżnia się transport lądowy, powietrzny i wodny. W zależności od potrzeb i specyfiki towaru, można wykorzystywać pojazd drogowy, pociągi, samoloty czy statki. W przypadku transportu międzynarodowego często stosuje się transport mieszany, czyli intermodalny. Czasami jest to konieczne, jeżeli przewozi się towary na bardzo duże odległości. Dla przykładu określony ładunek transportuje się za pomocą ciężarówki, a następnie jest załadowywany do samolotu i dostarczany do miejsca przeznaczenia. 

Transport drogowy realizowany jest przeważnie na krótkich trasach oraz w obrębie kontynentu. Jego dużą zaletą jest możliwość szybkiej organizacji procesu wysyłki towarów. Do wyboru są różnorodne środki transportu, takie jak cysterny, wywrotki, chłodnie czy busy w przypadku przewozu towarów o mniejszych gabarytach. Na stosunkowo krótkich trasach transport drogowy jest bardzo opłacalny z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ nie ponosi się dużych kosztów magazynowania, przeładunku czy opłat tranzytowych. Natomiast transport samolotowy ma jedną główną zaletę, czyli szybki termin dostarczenia towarów do miejsca docelowego. Obecnie zdecydowana większość portów lotniczych na świecie umożliwia prowadzenie efektywnych działań spedycyjnych. Transport morski sprawdza się szczególnie w przesyłaniu ładunków o dużych gabarytach (transport pełnokontenerowy). Ten rodzaj frachtu jest idealnym rozwiązaniem dla dużych zamówień w obrębie różnych kontynentów.

Na czym polega spedycja?

Transport dotyczy wyłącznie przewożenia towarów, natomiast spedycja jest dość szerokim pojęciem, obejmującym szereg czynności prawnych. Usługi spedycyjne wchodzą w skład logistyki, jednak dotyczą przemieszczania dóbr w ramach obowiązujących przepisów prawa i działalności gospodarczej. Spedycja zajmuje się organizacją transportu ładunków w praktyce. Do zadań spedytora należą między innymi doradztwo spedycyjne, przyjmowanie zleceń, wybór odpowiednich środków transportu, nadawanie, odbieranie, przeładowywanie, rozładowywanie i przekazywanie przesyłek, ubezpieczanie przewożonych towarów oraz przygotowywanie ładunków do odpraw celnych. 

Specjalista ds. spedycji powinien posiadać wiedzę z zakresu transportu ładunków oraz kwestii prawnych związanych z transportem. Musi potrafić wybrać odpowiedni środek przewozu w zależności od rodzaju, typu i specyfiki towarów. Odpowiedzialność firmy spedycyjnej jest szersza, ponieważ wybiega poza sam transport towarów. Spedytor powinien umieć reagować na wszelkie sytuacje awaryjne, które mogą pojawić się na trasie i znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Klienci, którzy potrzebują kompleksowego wsparcia w transporcie, magazynowaniu, przygotowywaniu dokumentów czy wykonywania odpraw celnych, powinni zdecydować się na skorzystanie z usług firmy spedycyjnej.