branża spedycyjna

Czym zajmuje się branża spedycyjna?

Transport towarów i surowców odgrywa jedną z ważniejszych ról w funkcjonowaniu gospodarki. Zapotrzebowanie na usługi związane z przewozem różnego rodzaju ładunków stale rośnie – zalicza się do nich między innymi usługi spedycyjne. Jednak czym tak naprawdę jest spedycja i co ją odróżnia od transportu i logistyki?

Czym jest spedycja?

Warto zacząć od tego, co właściwie oznacza spedycja – terminem tym określa się organizowanie przewozu różnego rodzaju ładunków. Usługi spedycyjne opierają się głównie na pośrednictwie pomiędzy firmą lub firmami transportowymi, a zleceniodawcą. Do zakresu usług spedycyjnych zalicza się planowanie i zarządzanie transportem oraz szereg dodatkowych czynności, takich jak na przykład magazynowanie, zlecanie załadunku, obsługa dokumentacji lub wykonywanie zadań związanych z odprawami celnymi bądź ubezpieczeniem. Oznacza to, że spedycja jest pojęciem znacznie szerszym niż transport, który ogranicza się jedynie do dostarczania towarów i surowców do miejsca docelowego. Firmy spedycyjne mogą, choć nie muszą dysponować własną flotą i świadczyć jednocześnie usługi przewozowe. Ponadto, należy również wspomnieć o różnicy pomiędzy spedycją, a logistyką, czyli nieco szerzej rozumianym terminem, obejmującym proces planowania, zarządzania, realizacji, nadzoru i kontroli efektywnego przepływu towarów. Chociaż spedycja jest w pewnym stopniu częścią logistyki i są to dziedziny ze sobą powiązane, to zakres zadań wykonywanych przez spedytorów i logistyków jest zupełnie inny.

Jakie są zadania firm spedycyjnych?

Podstawowym zadaniem firm spedycyjnych jest planowanie i koordynacja działań na wszystkich etapach przewozu różnego rodzaju ładunków, w taki sposób, aby przesyłka została szybko i w bezpiecznych, optymalnych warunkach dostarczona do miejsca docelowego. Ponadto, w całym procesie spedycyjnym niezwykle istotna jest minimalizacja kosztów, która również leży w gestii spedytorów. Do zadań spedytorów należy zatem wybór środków transportu odpowiedniego dla danego przewozu floty, zawieranie umów przewozowych, przygotowanie dokumentacji związanej z transportem, obsługa ubezpieczeniowa, a także w przypadku transportu międzynarodowego, dopełnienie wszelkich formalności związanych z odprawami celnymi. Co ważne, w zakres działania firm spedycyjnych wchodzi również przygotowanie ładunku do przewozu, kontrola i monitorowanie przebiegu transportu oraz organizacja bezpiecznego rozładunku przesyłki.

Biorąc pod uwagę szeroki zakres zadań firm spedycyjnych, a także specyfikę branży transportowej i możliwość wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji podczas przewozu, spedytorzy powinni charakteryzować się dużym zaangażowaniem, dokładnością, a także doświadczeniem w realizacji transportów określonego rodzaju. Ponadto, niezwykle istotna jest również dostępność, łatwy kontakt i dobra komunikacja ze spedytorem, dzięki czemu zleceniodawca może monitorować przebieg procesu spedycji.