Paliwo zaliczane jest do towarów niebezpiecznych, dlatego wymaga szczególnych warunków transportu. Najczęściej odbywa się w specjalnie do tego przystosowanych cysternach, które muszą spełniać szereg wymogów. Jakie są zasady transportu paliwa?
Transport drogowy paliw
Specjalne zasady przewożenia paliw dotyczą między innymi benzyny, ropy naftowej, nafty, olejów opałowych i ciekłego gazu ziemnego. Zgodnie z zasadami umowy dotyczącej przewozu towarów niebezpiecznych (ADR), paliwo musi być przewożone w różnego rodzaju cysternach (przenośnych, stałych, odejmowanych i kontenerach-cysternach). Nadzór nad transportem drogowym paliw na terenie Polski pełni Transportowy Dozór Techniczny. Cysterna przewożąca towary niebezpieczne, w tym paliwo, musi być sprawdzona pod kątem stanu technicznego i posiadać odpowiednie oznakowanie.
Jednostki transportowe przewożące ładunek muszą posiadać nalepki ostrzegawcze oraz tablice w kolorze pomarańczowym. Taki sposób znakowania pojazdu ma na celu poinformowanie innych kierowców na drodze o przewożonym ładunku i konieczności zachowania szczególnej ostrożności. Nawet niewielka kolizja może stanowić niebezpieczeństwo i zagrażać zdrowiu innych uczestników ruchu drogowego oraz spowodować szkody w środowisku naturalnym. Ponadto specjalne oznakowanie jest informacją dla służb ratunkowych o zagrożeniu, jakie stwarza przewożony towar oraz jakie działania należy wykonać w celu zapewnienia bezpieczeństwa otoczenia i ograniczenia szkód.
Jakie zasady obowiązują w przypadku transportu paliw?
Załadunek paliwa odbywa się metodą ciśnieniową, zarówno od góry, jak i od dołu. Pojazd nie może być przeładowany i posiadać żadnych rys, pęknięć czy uszkodzeń. Zbiornik nie może być również napełniany do końca, ponieważ paliwo musi mieć miejsce na swobodne zwiększanie objętości w przypadku zmian temperatury. Pod pojęciem transportu paliw należy rozumieć nie tylko sam przewóz do miejsca docelowego, ale również czynności przygotowawcze. Należą do nich załadunek, rozładunek i przekazanie opróżnionej cysterny przewoźnikowi. Kierowca przewożący materiały niebezpieczne musi posiadać świadectwa, zezwolenia i inne dokumenty przewozowe. Ponadto pojazd powinien być wyposażony w dwie gaśnice proszkowe.
Inne rodzaje transportu paliw
Paliwa przewożone są nie tylko za pomocą cystern w transporcie drogowym. W przewozie międzynarodowym transport odbywa się drogą morską za pomocą tankowców, zbiornikowców i gazowców. Do najczęściej przewożonych na świecie ładunków zalicza się ropę naftową i jej pochodne. Załadunek na statek odbywa się za pomocą systemu rurociągów, ruchomych przewodów i urządzeń pompujących. Przed transportem morskim sprawdzana jest szczelność kadłuba, temperatura paliwa oraz ciśnienie w zbiornikach. W transporcie kolejowym najczęściej przewożona jest ropa naftowa. Korzystając z tego sposobu przewozu ładunków zbiorniki muszą być uziemione, co zapobiegnie ewentualnemu wybuchowi.