Jak bezpiecznie transportować samochody osobowe?

Transport samochodu może być dużym wyzwaniem. Z tego względu należy zadbać o dobrą organizację i odpowiednie przygotowanie auta. Równie ważne jest dopełnienie wszelkich formalności, jak i właściwe zabezpieczenie auta podczas transportu. Jak zaplanować przewóz samochodu, żeby dotarł na miejsce w nienaruszonym stanie?

Przygotowanie samochodu do transportu – niezbędne dokumenty

Samochód można przetransportować samodzielnie, jednak taki proces wymaga posiadania przez właściciela odpowiedniego autotransportera. Przewóz auta jest stresującą sytuacją, dlatego dużo lepszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania firmie transportowej, która zapewni sprawną organizację i bezpieczny przewóz. W pierwszej kolejności należy dostarczyć przewoźnikowi niezbędne dokumenty. Na terenie Unii Europejskiej wymagany jest list przewozowy CMR oraz potwierdzenie na piśmie upoważnienia przewoźnika do odbioru auta. W przypadku transportu samochodu osobowego poza UE, należy przygotować kopię dowodu rejestracyjnego, dokumenty celne oraz kopię faktury, jeżeli sprowadzamy nowe auto. Ponadto firma transportowa powinna otrzymać od nas informację dotyczącą modelu, wagi i wymiarów samochodu. Dzięki temu przewoźnik będzie mógł określić, czy dane auto zmieści się na lawecie. W przypadku transportu samochodu uszkodzonego i powypadkowego, należy opisać wszystkie usterki i zrobić zdjęcia. Informacja o stanie auta jest ważna dla przewoźnika, ponieważ może okazać się, że potrzebny będzie dodatkowy sprzęt, który umożliwi załadunek i rozładunek pojazdu. Ponadto należy upewnić się, że przewoźnik posiada ubezpieczenie OC oraz OCP, czyli ubezpieczenie transportowanych ładunków. 

Jak odbywa się przewóz samochodów osobowych? 

Dopełniając wszelkich niezbędnych formalności można uniknąć problemów podczas transportu samochodu osobowego. A jak wygląda sam transport auta? Bezpieczny przewóz samochodów osobowych zapewniają autotransportery np. pojedyncze lawety lub lohry, które mogą pomieścić nawet 12 aut. Grupowy przewóz samochodów za pomocą lohry jest dobrym rozwiązaniem dla handlarzy autami. Natomiast osoby, które chcą przewieźć jedno niezarejestrowane auto zwykle korzystają z lawety. Inną bezpieczną metodą przewozu samochodów osobowych jest zamknięty transport. Wówczas auto znajduje się wewnątrz pojazdu w zamkniętej przyczepie i jest chroniony przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.  

Przewoźnik odpowiednio zabezpiecza samochód za pomocą pasów, po jednym na każdym kole. Pod kołami umieszcza się specjalne kliny. W taki sposób można transportować samochody nowe i używane. Doświadczone firmy transportowe dostępne na platformie wyslijbusem.pl dysponują zróżnicowaną flotą do przewozu samochodów osobowych. Przewoźnik dostosuje metodę transportu do specyfiki auta i panujących warunków na drodze. Pomoże również w dopełnieniu wszelkich formalności. Dzięki profesjonalnej usłudze, transport samochodu osobowego odbędzie się bez stresu i bez zbędnych komplikacji.