Maszyny i urządzenia mechaniczne są trudne do transportu. Mogą się łatwo uszkodzić, a ich naprawa może okazać się bardzo kosztowna. Z tego względu należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie sprzętu przed transportem.
Przygotowanie maszyn do wysyłki
Przed transportem maszyny czy sprzętu, należy dokładnie sprawdzić jego stan techniczny i ocenić, które elementy można zdemontować i jakie części trzeba chronić przed ewentualnymi uszkodzeniami. Dzięki temu można określić, jakiego rodzaju zabezpieczenie jest potrzebne i jakie działania należy podjąć, by zabezpieczyć dany sprzęt. Wszystkie elektroniczne elementy i układy sterowania warto dodatkowo ochronić folią bąbelkową lub tekturą. Jeśli maszyna jest delikatna i istnieje duże ryzyko jej uszkodzenia, warto poradzić się firmy transportowej o możliwości ochrony ładunku. Przed transportem należy upewnić się, w jakich warunkach i w jaki sposób można przewozić sprzęt, by zminimalizować ryzyko uszkodzenia. Często taka informacja jest zamieszczona na samej maszynie, na stronie producenta lub w instrukcji.
Jak odpowiednio zabezpieczyć sprzęt?
Wybór opakowania i środków ochrony, które pozwolą na właściwe zabezpieczenie maszyny lub urządzenia to podstawowa kwestia, o którą należy zadbać przed transportem. Pomocne mogą okazać się palety, maty antypoślizgowe czy pasy mocujące w samochodzie, które pomogą utrzymać maszynę w miejscu w optymalnej pozycji i uchronią ją przed ewentualnym uszkodzeniem. Dobrym rozwiązaniem jest zabezpieczenie sprzętu lub wybranych elementów folią stretch, taśmą klejącą czy folią bąbelkową. Mniejsze maszyny czy sprzęty najlepiej pakować do kartonowych opakowań, a puste przestrzenie zapełnić poduszkami z powietrzem lub styropianem. Należy wybrać takie rozwiązanie, które będzie bezpieczne dla danej maszyny, minimalizując ryzyko uszkodzenia. Transport dużych sprzętów wymaga zachowania szczególnej ostrożności i wykorzystania przyczepy lub specjalnych samochodów transportowych. Maszyny budowlane, rolnicze czy przemysłowe przewozi się pojazdami wyposażonymi w duże naczepy. Bardzo ważne jest dokonanie pomiarów i oszacowanie wagi sprzętu, aby dobrać odpowiedni środek transportu.
Właściwe oznaczenia ładunku
Sprzęty, które zostały rozkręcone do wysyłki, powinny być odpowiednio oznaczone. Najlepiej, aby każdy element był odpowiednio podpisany, a do całości należy dołączyć stosowną informację o zawartości paczki. Nie dla każdego może być to oczywiste. Każdy element, choć zapakowany osobno, powinien znaleźć się w jednym transporcie i w jednym miejscu. Jeśli to możliwe, warto je ze sobą połączyć lub włożyć do jednego opakowania. Jest to szczególnie ważne, gdy przewozi się więcej, niż jedną rozkręconą maszynę i części mogą się pomylić lub zgubić. Poprawne oznaczenie i dobre opakowanie pozwoli ograniczyć nie tylko ryzyko uszkodzenia, ale też zgubienia jej elementów. Pracownik odpowiadający za transport będzie miał również świadomość, jak obchodzić się ze sprzętem. Odbiorca będzie wiedział, ile elementów powinno do niego dotrzeć i jak je później złożyć, by maszyna funkcjonowała poprawnie. Choć nie zawsze wydaje się to konieczne, to warto poświęcić chwilę, by później nie trzeba było płacić za serwis czy też zamawiać nowego sprzętu, gdy w transporcie pewne elementy zginą lub nie zostaną poprawnie podłączone.