Transport zwierząt

Jak przygotować swoje zwierzę do podróży lub przesyłki?

Przeprowadzka wiąże się z dużym stresem i dyskomfortem dla zwierząt domowych. Również wielu hodowców psów lub kotów musi przewieźć zwierzęta do nowych domów, oddalonych o kilkaset lub nawet kilka tysięcy kilometrów. Niezależnie od celu podróży i długości trasy należy odpowiednio przygotować zwierzę do jazdy samochodem. O czym należy pamiętać?

Przygotowanie psa lub kota do transportu

Często zdarza się, że zwierzę kojarzy samochód z nieprzyjemnymi wizytami u weterynarza. Już na początku podróży może wpaść w panikę, dlatego najlepiej, aby pies czy kot podróżował z opiekunem, który uspokoi zwierzaka. Zwierzę podczas podróży samochodem powinno być zrelaksowane, jednak rzadko się zdarza, że zachowuje spokój w każdej sytuacji. Warto przed podróżą wyprowadzić psa na dłuższy spacer, napoić i umożliwić zaspokojenie potrzeb fizjologicznych. Jednak nie należy podawać zwierzętom pokarmu na kilka godzin przed transportem, co może zakończyć się zwróceniem jedzenia w samochodzie. 

W przypadku długiej podróży z kotem warto kupić nowy transporter, zachęcając zwierzaka, aby wszedł do środka. Można położyć wewnątrz ulubiony kocyk, zabawki, legowisko czy rozsypać kocimiętkę. Ważne, aby kot kojarzył nowy transporter z bezpieczeństwem, a nie wizytą u weterynarza. Należy przygotować wcześniej ściółkę, torebki i dokładnie opakować kuwetę.

Jakie akcesoria dla zwierzaka w podróż?

Koty i psy mogą w różny sposób reagować na nową karmę, dlatego przed planowanym wyjazdem nie poleca się jej zmiany, ponieważ w nieoczekiwanym momencie może dojść do napadów biegunki lub wymiotów. Jednak lepiej zawczasu zaopatrzyć się w akcesoria do sprzątania, ręczniki papierowe czy mokre chusteczki. W przypadku kilkunastogodzinnej podróży należy robić postoje co 2-3 godziny i w tym czasie podać psu wodę oraz pójść na krótki spacer. Wówczas będzie mógł załatwić potrzeby fizjologiczne, zrelaksować się i poznać nowe zapachy.

Warto zabrać ze sobą rzeczy, które zwierzaki znają i lubią np. zabawki. Nie należy zapominać o odpowiednim transporterze i zabezpieczeniach. Kota można przewozić w odpowiednio dużym transporterze, który umożliwi rozłożenie ulubionego koca czy legowiska i komfortowy odpoczynek. Duże psy najczęściej przewozi się w klatce na tylnym siedzeniu samochodu, przypinając pasami bezpieczeństwa. Jednak jeżeli nie ma takiej możliwości należy ustawić klatkę w przestrzeni bagażowej, zabezpieczając pasami mocującymi. Aby klatka nie przemieszczała się podczas hamowania czy zakrętów, warto zaopatrzyć się w matę antypoślizgową. 

Dokumenty potrzebne do przewozu zwierząt

Przed planowaną podróżą za granicę należy zadbać również o dopełnienie formalności. Psy, koty oraz fretki muszą przejść badania oraz potrzebują odpowiednich dokumentów. Ogólne zasady o przemieszczaniu się zwierząt po terytorium Unii Europejskiej mówią o konieczności wystawienia paszportu zwierzętom przez upoważnionego lekarza weterynarii. Ponadto zwierzę musi być zaszczepione przeciwko wściekliźnie oraz posiadać mikroczip. Wymogi obowiązują podczas przewozu zwierząt na terenie większości krajów UE. W przypadku transportu do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii i na Maltę należy zapewnić profilaktykę przeciwko tasiemcom.