niebezpieczne przesyłki

Jak przygotować transport niebezpiecznych przesyłek?

Transport ładunków niebezpiecznych, czyli ADR, wymaga dobrego przygotowania. Takie przesyłki mogą stanowić zagrożenie zarówno dla kierowcy, uczestników ruchu drogowego, jak i środowiska. Zanim zlecimy przewóz materiałów niebezpiecznych, warto poznać właściwe zasady pakowania oraz oznaczania przesyłek.

Jakie towary uważane są za niebezpieczne?

Ze względów bezpieczeństwa przesyłki uznawane za niebezpieczne nie mogą być przewożone za pośrednictwem firmy kurierskiej. Rzeczy wymagają specjalnego ułożenia w pojeździe oraz nie mogą mieszać się ze zwykłymi przesyłkami. Transportem ładunków niebezpiecznych zajmują się firmy transportowe, posiadające uprawnienia. Do towarów niebezpiecznych zalicza się między innymi aerozole, akumulatory, płyny chłodnicze czy baterie i magnesy. Towary niebezpieczne dzielone są na klasy bezpieczeństwa, w tym gazy, materiały ciekłe, materiały i przedmioty wybuchowe, materiały ciekłe zapalne, materiały stałe zapalne, toksyczne i zakaźne, materiały promieniotwórcze czy materiały żrące. Klasyfikacji dokonuje się na podstawie właściwości chemicznych, fizycznych i biologicznych, zgodnie z kryteriami określonymi w umowie ADR.

Przygotowanie przesyłek niebezpiecznych do transportu

Procedura dotycząca przygotowania towarów niebezpiecznych do transportu ma na celu zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia przesyłki ze szkodą dla ludzi, zwierząt i środowiska. Na nadawcy przesyłki spoczywa obowiązek dokładnego jej zabezpieczenia. W transporcie drogowym dopuszczone są trzy sposoby przewozu towarów niebezpiecznych – przewóz w sztukach luzem, przewóz luzem oraz przewóz w cysternach. Transport towarów niebezpiecznych w sztukach to najprościej mówiąc transport w opakowaniach. Dopuszcza się kilka rodzajów opakowań – kanistry, worki, skrzynie, bębny, opakowania metalowe lekkie, opakowania złożone, naczynia ciśnieniowe oraz duże opakowania. Sztuki mogą być przewożone w pojazdach zamkniętych, krytych opończą lub pojazdach odkrytych.

Opakowania odporne na wstrząsy i warunki atmosferyczne

Towary niebezpieczne muszą być zapakowane w mocne i dobrej jakości opakowania, aby wytrzymały wstrząsy podczas transportu. Ponadto powinny być zamykane w taki sposób, aby zawartość nie uległa uszkodzeniu na skutek wibracji, ciśnienia, wilgotności czy zmian temperatur. Co ważne, opakowanie nie może być wykonane z materiałów, które w kontakcie z zawartością tworzą niebezpieczne związki. Przykładowo, jeżeli chcemy wysłać akumulator za pośrednictwem firmy transportowej należy go unieruchomić na palecie za pomocą grubej warstwy folii. Towary niebezpieczne w przewozie krajowym i międzynarodowym trzeba oznaczyć naklejką np. „Ostrożnie – Fragile”. Wszystkie przesyłki zawierające przedmioty niebezpieczne powinny być oznakowane w sposób trwały i czytelny. Nadawca musi również poinformować firmę transportową o zawartości przesyłki, aby została potraktowana ze szczególną ostrożnością.