Jak zabezpieczyć rowery w transporcie?

Chcąc wysłać rower transporter zorganizowanym, warto pamiętać o jego odpowiednim zabezpieczeniu. Mowa tutaj między innymi o zabezpieczeniu rantów, odstających elementów i całej ramy. Jak najlepiej zapakować i zabezpieczyć rower, by dotarł do odbiorcy w nienaruszonym stanie? 

Przewóz roweru – jak zrobić to dobrze?

Przygotowując rower do transportu, należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Przede wszystkim należy zabezpieczyć tak naprawdę każdy jego element. Najlepiej sprawdzą się tutaj pianki przymocowane papierową taśmą i trytytkami do poszczególnych partii roweru. W przeciwnym razie elementy mogą odpaść. Widelec przedni roweru powinien mieć osobne zabezpieczenie, by się nie powyginał czy nie uszkodził w transporcie. Tylne koło może być zamontowane, natomiast pedały, przednie koło, kierownica i siodełko powinny zostać odkręcone. Kierownicę najlepiej przymocować do ramy. Ponadto korba musi być przymocowana, przerzutki zabezpieczone, a mostek odwrócony i dokręcony. Warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu w postaci kartonu transportowego. W tym celu można wybrać profesjonalne pokrowce lub specjalnych rozmiarów sztywny karton do przewozu wartościowych rzeczy. 

Jak rozkręcić poszczególne części roweru?

Do odkręcania poszczególnych partii sprzętu należy odpowiednio przygotować się. W celu rozkręcania roweru zazwyczaj wystarczy multitool, klucz francuski, klucz płaski oraz nożyczki. Równie ważne, co odpowiednie skompresowanie rozmiarów roweru, jest jego odpowiednie zabezpieczenie do transportu wewnątrz kartonu. W tym celu warto wykorzystać papierową taśmę, trytyrki, woreczki piankowe – wszystko, co zabezpieczy od zarysowań czy innych uszkodzeń. Dla pewności rower można dodatkowo owinąć folią bąbelkową.

Należy również zdemontować mniejsze elementy roweru, takie jak oświetlenie, hamulec, bagażnik, dzwonek, uchwyt na bidon, a następnie dokładnie zabezpieczyć. Najlepiej wszystkie mniejsze części owinąć w folię bąbelkową lub papier i przymocować do ramy. Warto pamiętać o innych, mniejszych elementach roweru, takie jak śruby czy nakrętki – można je schować do woreczka i przymocować do ramy.

Dodatkowe ubezpieczenie roweru w podróży – czy warto?

Przewoźnicy posiadają ubezpieczenie na wypadek zniszczenia czy zagubienia przesyłki. Jednak rower można również dodatkowo ubezpieczyć. Należy pamiętać, że ubezpieczona paczka nie zwalnia klienta z obowiązku właściwego zapakowania i zabezpieczenie jej do transportu. Zazwyczaj ubezpieczeniu podlegają wyłącznie przedmioty, które zostały zadeklarowane w opisie przesyłki. Należy również przestrzegać wszystkich punktów zawartych w informacjach o ubezpieczeniu. Transport roweru warto powierzyć doświadczonej firmie transportowej, która podpowie, jak odpowiednio przygotować przesyłkę. Ponadto przewoźnik zadba o odpowiednie zabezpieczenia w pojeździe. Zwykle kierowca przymocowuje rowery za pomocą pasów mocujących i umieszcza na macie antypoślizgowej. Tylko dzięki właściwym zabezpieczeniom można uniknąć uszkodzenia roweru, a posiadając ubezpieczenie nie trzeba martwić się o ewentualne odszkodowanie.