Jaką wybrać spedycję do prowadzenia Twoich pojazdów? 

Szczególnie małe i początkujące firmy transportowe często nawiązują współpracę ze spedytorami. Wówczas kwestie związane z pozyskiwaniem klientów i organizacją transportu są po stronie firmy spedycyjnej. Na co zwrócić uwagę podejmując współpracę z zewnętrzną firmą?

Korzyści ze współpracy ze spedytorem

Przed właścicielem firmy transportowej stoi wiele wyzwań związanych z pozyskiwaniem nowych zleceń, organizacją pracy czy prowadzeniem stosownej dokumentacji. Wszystkie czynności wiążą się z dużym nakładem pracy i czasu. Współpracując z firmą spedycyjną przedsiębiorca może w pełni poświęcić czas na rozwój biznesu. Wszelkie formalności i sprawy organizacyjne przejmuje firma spedycyjna. Ponadto spedytor ustala z klientami warunki współpracy związane z konkretnym zleceniem, negocjując najkorzystniejsze ceny. Współpraca z firmą spedycyjną ma wiele zalet, jednak przed wyborem spedytora należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Jakich?

Wypłacalność spedytora

Firmy transportowe upadają głównie ze względu na brak płynności finansowej. Brak zleceń czy niewypłacalność kontrahentów może przyczynić się do dużych problemów przedsiębiorstwa. Dlatego podstawową kwestią podczas wyboru firmy spedycyjnej jest jej wypłacalność. Warto wcześniej sprawdzić, czy firma spedycyjna dokonuje płatności w terminie. Najlepiej zasięgnąć informacji od innych przedsiębiorców działających w branży transportowej.

Opinie o spedytorze

Warto sprawdzić nie tylko kwestie związane z wypłacalnością spedytora, ale również opinie dotyczące współpracy. Należy zwrócić uwagę, jak spedytor traktuje swoich kontrahentów. Równie ważny jest dobry kontakt z przedstawicielem firmy spedycyjnej. W przypadku jakichkolwiek problemów pracownicy powinni być do dyspozycji.

Ubezpieczenie

Podejmując współpracę z firmą spedycyjną warto sprawdzić, czy posiada ubezpieczenie. Niestety w branży transportowej zdarzają się sytuacje kradzieży towaru, wypadków, uszkodzeń ładunków i innych nieprzewidzianych zdarzeń. Należy zwrócić uwagę, do jakiej kwoty firma jest ubezpieczona. 

Pozycja na rynku

Nie bez znaczenia jest również pozycja na rynku firmy spedycyjnej. Początkujący spedytorzy o wątpliwej historii mogą przysporzyć wiele problemów. Lepiej zdecydować się na firmę o ugruntowanej pozycji na rynku, która posiada dobre opinie wśród klientów i kontrahentów. Warto podjąć współpracę z doświadczonym spedytorem – średniej i dużej wielkości firmy zwykle mają wypracowane procedury, dysponują odpowiednimi zasobami oraz posiadają zespół profesjonalnych pracowników.

Certyfikaty

Inną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę są certyfikaty uzyskane przez spedytora. Dlaczego jest to takie ważne? Firmy spedycyjne muszą spełniać określone kryteria związane z prowadzeniem działalności. Może to być certyfikat AEO (upoważnionego przedsiębiorcy) lub normy ISO weryfikowane przez audyt zewnętrzny. Wszystkie te kwestie mają duży wpływ na współpracę. Warto podjąć przemyślaną decyzję, kierując się powyższymi kryteriami.