kurs spedytorski

Jakie możliwości daje kurs spedytorski?

Branża związana z transportem, spedycją i logistyką wciąż dynamicznie się rozwija. Obecnie można zaobserwować duże zapotrzebowanie na specjalistów. Kursy dają szerokie perspektywy zawodowe, zarówno osobom, które dopiero wkraczają na rynek pracy, jak i pracującym w charakterze spedytora. Dlaczego jeszcze warto odbyć kurs spedytorski?

Jakie są obowiązki spedytora?

Osoba pracująca na stanowisku spedytora zajmuje się czynnościami spedycyjnymi, czyli organizowaniem przewozu towarów. Do jego głównych obowiązków należą m.in. bieżąca obsługa zleceniodawców, bezpośrednia współpraca z przewoźnikami, negocjowanie stawek transportowych, planowanie tras i dobór środków transportu. Spedytor dba również o terminowe dostarczanie ładunków oraz monitoruje obsługiwane zlecenia. Jeżeli spedytor zajmuje się transportem międzynarodowym, musi znać przepisy prawa międzynarodowego w różnych krajach. Duże znaczenie w pracy spedytora mają cechy osobowości, takie jak odpowiedzialność, dokładność, odporność na stres, cierpliwość i umiejętność pracy zespołowej.

Kurs dla osób przygotowujących się do pracy

Uzupełnieniem studiów na kierunkach związanych z transportem lub logistyką jest kurs spedytorski. Pozwala rozszerzyć wiedzę pozyskaną na drodze formalnej edukacji. Dedykowany jest osobom, które chcą pracować w zawodzie spedytora i znaleźć zatrudnienie w firmie transportowej lub logistycznej. Kurs ma na celu uzyskanie przez uczestników kompetencji zawodowych spedytora. Przygotowuje do pracy na stanowisku spedytora drogowego, logistyka oraz dyspozytora pojazdów ciężarowych. Uzyskany certyfikat jest potwierdzeniem zdobycia kompetencji, umożliwiających rozpoczęcie pracy na stanowisku spedytora. 

Kursy dla spedytorów

Na kursy zapisują się również osoby pracujące na stanowisku spedytora, które chcą zdobyć nowe kompetencje. Po odbyciu kursu, uczestnik może pracować jako zewnętrzny specjalista w zakresie logistyki międzynarodowej czy zostać zewnętrznym agentem celnym. Kursant zdobywa wiedzę dotyczącą transportu polskiego i międzynarodowego, zapoznaje się z niezbędnymi aspektami prawnymi oraz zakresem obowiązków na stanowisku spedytora. Odbycie kursu i uzyskanie certyfikatu daje duże perspektywy zawodowe osobom, które chcą pracować w charakterze spedytora, uzupełnić wiedzę i zdobyć nowe kompetencje. 

Co obejmuje kurs?

Kursy zróżnicowane są pod kątem tematyki oraz poziomu zaawansowania. Podstawowy program pozwala zapoznać się z najważniejszymi kwestiami dotyczącymi danych obszarów. Można również pogłębiać wiedzę na bardziej specjalistycznych kursach, biorąc pod uwagę zakres nabytych kompetencji. Na kursach nie może zabraknąć zagadnień odnoszących się do:

  • Aktów prawnych dotyczących działalności transportowej i logistycznej (prawo przewozowe, konwencja CMR czy OWPS).
  • Zasad zawierania umów przewozowych.
  • Wyceny usług transportowych.
  • Sposobu postępowania z reklamacjami w transporcie.
  • Ubezpieczeń transportowych.
  • Specyfiki pracy spedytora (zakresu praw, obowiązków oraz odpowiedzialności).

Sprawdź również jak można uzyskać licencję spedytorską?