transport palet

Jakie są rodzaje palet w transporcie drogowym?

Palety wykorzystywane są w przewozie mniejszych ładunków, zapewniając im stabilny i bezpieczny transport. Dzięki paletom załadunek i rozładunek towarów przebiega znacznie szybciej i prościej, usprawniające pracę. Jakie rodzaje palet wykorzystuje się w transporcie drogowym?

Najważniejsze zastosowania palet

Bezpieczeństwo przesyłek podczas transportu w dużej mierze zależy od wyboru odpowiedniej palety. Nadawca powinien dostosować rozmiar i dopuszczalne obciążenie palety do przewozu. Przygotowując transport ładunków należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mogą mieć decydujący wpływ na bezpieczeństwo przesyłki. Przede wszystkim rzeczy powinny być równomiernie ułożone na palecie. Cięższe paczki muszą znajdować się na spodzie, by nie przygniatały lżejszych przesyłek. Ponadto, kluczowe jest rozmieszczenie transportowanych paczek – stabilnie, jedna na drugiej, co ułatwi późniejsze zabezpieczenie palety folią. Zapakowane towary formuje się w jednostki, które składają się z pojedynczych ładunków. Jednostki ładunkowe dzieli się na paletowe, pakietowe i kontenerowe. Paletyzacja jest jedną z form jednostek ładunkowych. Polega na odpowiednim ułożeniu i zabezpieczaniu towarów na paletach. Kluczowy jest wybór palety, biorąc pod uwagę materiał, z którego jest wykonana oraz rozmiar.   

Warto pamiętać, że towary o nieregularnych kształtach powinny być pakowane z wykorzystaniem wypełnień i materiałów amortyzujących w postaci pianek czy styropianu. Dzięki temu jest możliwość ograniczenia ryzyka zniszczenia towarów. 

Drewniane palety – najbardziej popularne

Do najczęściej wykorzystywanych palet należą palety drewniane. Można je podzielić na 4 typy. Pierwszy z nich to europalety, czyli palety otwarte EPAL. Jest to czterowejściowa, otwarta paleta, wykorzystywana w większości krajów europejskich (oprócz Wielkiej Brytanii). Najpopularniejsze palety mają wymiary 800 x 1200 mm i obciążenie do 1,5 tony. Jednak można spotkać inne rozmiary europalet, czyli:

  • Paleta 800 × 600 mm – oznaczana symbolem EUR6 (tzw. pół-paleta)
  • Paleta 1200 × 1000 mm – inaczej nazywana EUR2 lub paletą przemysłową
  • Paleta 1000 × 1200 mm – oznaczana jako EUR3

Wyróżnia się również palety zamknięte LPR oraz CHEP. Wykorzystywane są głównie w Wielkiej Brytanii. Palety są czterowejściowe, połączone ze wszystkich stron deskami. Oznaczone są kolorem niebieskim lub czerwonym. Mogą być transportowane tylko przez niektóre rodzaje wózków widłowych. Najczęściej palety są zwrotne, co oznacza, że muszą być oddane właścicielowi po rozładunku. Palety Stringer to kolejny typ palet zamkniętych o czterech wejściach z bocznymi wzmocnieniami i wycięciami na widły. Wykorzystywane są głównie w Ameryce Północnej, Afryce i Azji. Ostatnim rodzajem są palety Bearer. W przeciwieństwie do innych typów są dwuwejściowe, dlatego wymagają przenoszenia za pomocą specjalnych wózków widłowych. Podobnie jak palety Stringer, używane są głównie w Ameryce Północnej, Afryce i Azji.

Plastikowe i metalowe palety

Plastikowe palety są najbardziej popularne w przemyśle spożywczym, ponieważ są łatwiejsze w czyszczeniu. Higiena jest niezwykle ważna podczas przewożenia produktów spożywczych. Wadą palet plastikowych jest mniejsza wytrzymałość oraz podatność na zniszczenia i odkształcenia. Posiadają podobną konstrukcję do palet drewnianych, jednak są o wiele lżejsze. Natomiast metalowe palety są niezwykle wytrzymałe, co umożliwia transport ciężkich ładunków, takich jak części motoryzacyjne. Palety metalowe przyjmują podobne wymiary do palet drewnianych, ale posiadają duży ciężar własny. Charakteryzuje je wysoka odporność na zniszczenia oraz niestety wysoka cena.