rodzaje transportu

Jakie wyróżniamy rodzaje transportu?

Transport, wraz ze spedycją, czyli organizowaniem różnego rodzaju przewozów towarów, a także logistyką, czyli planowaniem sprawnego i efektywnego przepływu ładunków, to jedna z ważniejszych dla gałęzi gospodarki. Dostawy zróżnicowanych produktów, surowców i usług odgrywają niezwykle istotną rolę w funkcjonowaniu nie tylko przedsiębiorstw, ale również osób prywatnych, warto zatem wiedzieć, na jakiej podstawie klasyfikuje się transport i jakie są jego rodzaje.

Główne rodzaje transportu

Jedna z podstawowych klasyfikacji bazuje na zastosowanej gałęzi transportu. Uwzględniając taki podział, wyróżnia się transport drogowy, kolejowy, morski i lotniczy, a najczęściej spotykanym w Polsce i Europie jest transport drogowy. Opiera się on na przewozie przesyłek, różnego rodzaju produktów i surowców mocno rozbudowaną siecią dróg i autostrad. W tym celu wykorzystuje się odpowiednią flotę dostosowaną do rodzaju frachtu, w tym między innymi busów, plandek, zestawów składających się z ciągników siodłowych i naczep oraz pojazdów umożliwiających transport w warunkach chłodniczych. 

Do największych zalet transportu drogowego zalicza się możliwość dotarcia do niemal każdego miejsca w obrębie kontynentu, szybkość organizacji procesu wysyłki ładunków oraz szeroki wybór środków transportu. Transport drogowy daje możliwość nadawania przesyłek ponadgabarytowych, niestandardowych, a nawet niebezpiecznych. Pod względem ekonomicznym jest to jeden z najbardziej opłacalnych rodzajów transportu. Natomiast transport lotniczy daje możliwość ekspresowej wysyłki towarów. Transport morski sprawdza się w przypadku przewozu przesyłek wielkogabarytowych. Często stosuje się transport mieszany np. przesyłki nadawane są drogą lotniczą, a następnie transportowane ciężarówką do miejsca przeznaczenia.

Pozostałe klasyfikacje transportu

Klasyfikacja ze względu na wykorzystaną gałąź transportu nie jest jedyną – czynników, na podstawie których dokonuje się rozróżnienia jest przynajmniej kilka. Za najważniejszy z nich uznaje się przedmiot transportu, co pozwala wyróżnić transport pasażerski i towarowy, a także obszar geograficzny, dzięki któremu dokonuje się podziału na transport krajowy i międzynarodowy. Inna klasyfikacja opiera się natomiast na odległości pokonywanej w czasie całego procesu i obejmuje transport bliski, średni i daleki, a bazując na organizacji przewozów, wskazuje się transport regularny, odbywający się według określonego rozkładu, a także nieregularny.  

Ze względu na zastosowane środki i gałęzie transportu, wyodrębnić można transport intermodalny, czyli z zastosowaniem więcej niż jednego środka transportu i jednocześnie, jednej jednostki ładunkowej, kombinowany, którego istotą jest wykorzystanie przynajmniej dwóch gałęzi transportu oraz łamany, polegający na przewozie przesyłki przynajmniej dwoma środkami transportu tego samego rodzaju. Co ważne, nie należy zapominać o wyróżnieniu transportów specjalistycznych, w tym transportu chłodniczego, opierającego się na przewozie towarów w określonej, optymalnej temperaturze, transportu ADR, czyli przewozu produktów niebezpiecznych, a także transportu ponadgabarytowego.