Pakiet Mobilności oznacza dla branży transportowej duże zmiany. Kolejna dotyczy konieczności spełnienia wymogów dotyczących uzyskania licencji wspólnotowej. Już od 21 maja 2022 roku firmy transportowe dysponujące pojazdami do 3,5 t dmc będą musiały posiadać licencję wspólnotową.
Co to jest licencja wspólnotowa?
Prowadzenie działalności gospodarczej związanej z transportem wymaga posiadania odpowiednich decyzji administracyjnych. Licencja wspólnotowa jest dokumentem uprawniającym przedsiębiorcę do wykonywania działalności transportowej na terenie Unii Europejskiej. Każdy przedsiębiorca, który chce w celach zarobkowych wykonywać transport międzynarodowy musi posiadać taki dokument. Licencja dotyczy właścicieli firm, którzy posiadają zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Licencję wydaje właściwy organ krajowy (w Polsce jest to Główny Inspektorat Transportu Drogowego) na okres maksymalnie 10 lat z możliwością jej przedłużenia.
Kogo dotyczą nowe przepisy?
Branżę transportową czeka fala regulacji w zakresie włączenia transportu lekkiego do grona licencjonowanych przewoźników. Obecnie wymóg posiadania ważnej licencji wspólnotowej odnosi się do firm transportowych wykorzystujących pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Jednak od 21 maja 2022 roku licencją zostanie objęty przewóz małych ładunków. Zgodnie z nowymi przepisami Pakietu Mobilności, licencja wspólnotowa będzie wymagana w przypadku transportu ładunków w obrębie krajów UE, wykonywanych pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 2,5 tony. Nie ma znaczenia rodzaj pojazdu (osobowy, bus czy ciężarowy). W tym przypadku jedynym kryterium jest dopuszczalna masa całkowita. Przepisy dotyczą wyłącznie przewozów na terenie państw członkowskich UE, natomiast dla przewoźników krajowych nic się nie zmienia w tym zakresie.
Warunki uzyskania licencji wspólnotowej
Wnioskując o wydanie licencji wspólnotowej, przedsiębiorca musi spełnić kryteria dotyczące siedziby, kompetencji zawodowych, zdolności finansowej oraz dobrej reputacji. Co kryje się pod tymi pojęciami?
Siedziba – jest to baza eksploatacyjna, która musi spełniać przynajmniej jeden z warunków dotyczących postoju pojazdów, rozładunku oraz załadunku, czynności naprawczych i konserwacyjnych pojazdów. Wymóg ma na celu zapewnienie odpowiedniego wykonywania działalności oraz wyeliminowanie fikcyjnych spółek. Przedsiębiorca musi zagwarantować dostęp do dokumentacji dotyczącej działalności.
Kompetencje zawodowe – podmiot wnioskujący o wydanie licencji musi wykazać, że przynajmniej jedna osoba w firmie posiada certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego. Dane tego pracownika należy zgłosić do organu wydającego licencję.
Zdolność finansowa – wymogiem stawianym przed przedsiębiorcą jest zachowanie płynności finansowej firmy oraz posiadanie określonego kapitału własnego.
Dobra reputacja – warunkiem otrzymania licencji wspólnotowej jest udokumentowanie dobrej reputacji. Podmiot wnioskujący musi przedstawić organowi wydającemu licencję odpowiednie dokumenty, np. informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności.
Procedura wnioskowania o uzyskanie licencji wspólnotowej może okazać się uciążliwa, jednak nie jest skomplikowana. Wniosek wraz z załącznikami należy złożyć do Głównego Inspektora Transportu Drogowego (Biuro do spraw Transportu Międzynarodowego). Dokumenty można dostarczyć podczas wizyty w urzędzie, drogą elektroniczną lub pisemnie.