Transport mebli

Jak przygotować meble do przesyłki?

Atrakcyjne oferty przewoźników sprawiają, że coraz częściej decydujemy się powierzyć transport mebli firmie zewnętrznej. Jest to doskonałe rozwiązanie szczególnie w przypadku, kiedy nie dysponujemy odpowiednio dużym samochodem do przewozu mebli. Jednak zanim zlecimy transport, należy odpowiednio przygotować rzeczy, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia mebli.

Pakowanie małych rzeczy do wysyłki

Dysponując dużym samochodem możemy samodzielnie przetransportować w inne miejsce małe meble w postaci szafki nocnej, krzeseł, komody, szafki RTV, biurka czy półek. Jednak jeżeli chcemy za jednym razem przewieźć wszystkie przedmioty, warto powierzyć to zadanie firmie transportowej. W pierwszej kolejność należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie mniejszych rzeczy. Najlepszym rozwiązaniem jest rozkręcenie mebli – wówczas transport będzie jeszcze prostszy. Warto wykorzystać oryginalne opakowania, ale jeżeli nie ma takiej możliwości, można użyć materiałów zastępczych w postaci pudełek, tektury, wypełniaczy do pudeł, folii bąbelkowej, folii stretch, a nawet ręczników czy koców. 

Należy zadecydować, czy chcemy przewieźć meble w całości czy rozkręcić na mniejsze elementy. W pierwszym przypadku trzeba opróżnić wszystkie meble z przechowywanych rzeczy. Kolejnym krokiem jest wyjecie półek i zaklejenie szuflad w komodach czy szafkach, aby nie wysunęły się w trakcie jazdy. Największym problemem podczas transportu mebli są zarysowania i pęknięcia materiału. Z tego względu nie należy zapominać o zabezpieczeniu wszystkich rogów np. styropianem czy tekturą. Dodatkowo warto owinąć cały mebel w folię bąbelkową. Transport rozkręconych mebli jest zdecydowanie łatwiejszy. Mniejsze elementy można bez problemu włożyć do pudeł, wypełnionych specjalnymi wypełniaczami. Wszystkie śrubki czy zaślepki warto włożyć do woreczka, aby nie zgubiły się podczas transportu. 

Transport dużych mebli

Poszczególne elementy rozkręconych mebli można przewieźć w kartonach, jednak transportując duże meble sprawa może być bardziej problematyczna. Przede wszystkim nie zniesiemy i nie załadujemy samodzielnie dużych mebli do busa, dlatego warto znaleźć pomoc lub poinformować firmę transportową o konieczności skorzystania z usług pracowników. Przewoźnicy posiadają duże doświadczenie w transporcie mebli, dlatego z pewnością odpowiednio ułożą je w pojeździe oraz podpowiedzą, jak zabezpieczyć delikatne elementy. Przewożąc kanapę, narożnik czy materac, warto owinąć je dużymi kocami, natomiast w przypadku transportu stołu czy szafy, lepiej dodatkowo ochronić krawędzie za pomocą tektury czy styropianu. Często zapomina się o ochronie spodu mebli. Jest to o tyle ważne, że niektóre przedmioty mogą stać na mokrej lub zabrudzonej powierzchni. Przewoźnicy posiadają w samochodach odpowiednie zabezpieczenia np. pasy mocujące czy maty antypoślizgowe zapobiegające przemieszczaniu się mebli. 

Jak zabezpieczyć delikatne przedmioty?

Jednym z głównych powodów uszkodzenia przesyłki jest niewłaściwe zabezpieczenie. Szczególnie podatne na zniszczenia są lustra, szklane stoły i stoliki, lampy, szafki czy witryny ze szklanymi elementami. Wówczas trzeba skrupulatnie przygotować rzeczy do transportu. Lustra czy szklane meble warto zakleić folią stretch, jednak nie czarną, ponieważ może pozostawić nieestetyczne ślady. Brzegi i ostre kanty najlepiej dodatkowo zabezpieczyć kawałkami styropianu czy tektury. Całość można owinąć folią bąbelkową, a jeżeli jest taka możliwość – zapakować w duże pudło. Dodatkową ochronę stanowią wypełniacze do kartonów np. poduszki z powietrzem czy krepina. W przypadku transportu delikatnych rzeczy nie należy oszczędzać na materiałach, ponieważ szkody mogą być dotkliwe. Nawiązując współpracę z przewoźnikiem, warto upewnić się czy posiada ubezpieczenie. W razie konieczności można zwiększyć jego wartość. Na giełdzie transportowej wyslijbusem.pl znajdziesz wiele ofert przewoźników, którzy posiadają duże doświadczenie w transporcie mebli o różnych gabarytach. Z pewnością pomogą wybrać najlepszy sposób pakowania rzeczy, aby uniknąć ryzyka zniszczenia.