W branży transportowej można wyróżnić kilka rodzajów transportu. Jednym z najpopularniejszych jest transport drobnicowy. Co to jest i czym się charakteryzuje ten rodzaj transportu?
Czym jest transport drobnicowy?
Transport drobnicowy polega na przewozie towarów o zróżnicowanych kształtach i niewielkich gabarytach. Przesyłki o małej masie jednostkowej nie są w stanie zapełnić całego pojazdu lub kontenera, dlatego łączy się je w jeden transport. W transporcie drobnicowym wykorzystywane są towary bez opakowań, jak i z ładunki z opakowaniem w postaci kartonów, skrzyń, klatek, beczek, worków, koszy czy butli. Z tego rodzaju transportu wyłączone są towary, które muszą być przewożone w specjalnych warunkach, w szczególności wyroby farmaceutyczne, towary z krótkim terminem ważności, zwierzęta, żywe rośliny, materiały wybuchowe oraz niektóre towary niebezpieczne. Jedną z cech charakterystycznych transportu drobnicowego jest rozproszenie nadawców i odbiorców, co wymaga dobrego zarządzania przestrzenią załadunkową oraz specjalnego zaplanowania załadunku i rozładunku. Poszczególne elementy muszą być odpowiednio oznaczone i zabezpieczone, co ułatwi ich rozładunek, właściwe rozmieszczenie oraz zminimalizuje ryzyko uszkodzenia towaru podczas transportu.
Zasady działania transportu drobnicowego
Do transportu drobnicowego firmy podchodzą systemowo. Przeważnie dzielą kraj na regiony, gdzie partnerzy lub oddziały zabierają ładunek od klientów. Następnie towary przewożone są do magazynu lokalnego, z którego wyruszają linią drobnicową do magazynu centralnego. Poszczególne przesyłki są segregowane i wysyłane do magazynów regionalnych, a następnie poszczególnych odbiorców. Transport drobnicowy wymaga większego nakładu pracy ze względu na czasochłonny proces przeładunkowy i wyładunkowy. Ponadto, może się zdarzyć, że przestrzeń ładunkowa nie będzie w pełni wykorzystana. Warto pamiętać, że ze względu na duże zróżnicowanie przesyłek, istnieje większe ryzyko uszkodzenia ich podczas transportu. Z tego względu należy odpowiednio zabezpieczyć towary, dostosowując opakowania do ich wagi i wymiarów. Jednak ten rodzaj transportu ma sporo zalet. Należą do nich relatywnie niska cena w porównaniu do transportu dużego, duża płynność w wyborze terminu dostawy i brak konieczności magazynowania nadwyżek towarowych.