List przewozowy to jeden z najważniejszych dokumentów, który stanowi dowód przyjęcia i dostarczenia ładunku do odbiorcy. Służy jako dowód zawarcia umowy przewozu. Do niedawna list przewozowy występował jedynie w formie papierowej w 3 kopiach. Jednak obecnie jest możliwość wystawiania elektronicznego listu przewozowego (eCMR). Czym tak naprawdę jest eCMR i jakie są jego zalety?
Co to jest eCMR?
Elektroniczny list przewozowy eCMR to nowa forma dokumentacji w transporcie międzynarodowym, która po 2025 roku ma zastąpić papierowe listy przewozowe. Z eCMR korzyści będą czerpać wszystkie przedsiębiorstwa świadczące usługi transportowe i spedycyjne. List eCMR został wprowadzony w krajach należących do UE dla ułatwiania wymiany informacji i dokumentów pomiędzy firmami funkcjonującymi w różnych krajach wspólnoty. W tym celu powstała platforma do zarządzania dla dyspozytorów oraz aplikacja mobilna dedykowana kierowcom.
Należy pamiętać, że przystąpienie przez Polskę do Protokołu dodatkowego do Konwencji CMR nie wiąże się z możliwością automatycznego zastosowania elektronicznego listu przewozowego. Jednak jest to pierwszy krok w kierunku uczestnictwa w elektronicznym systemie obiegu eCMR. Do 2025 roku ma być obowiązkową formą dokumentacji przewozowej w krajach Unii Europejskiej.
Korzyści z elektronicznej dokumentacji
Cyfryzacja dokumentów ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie łańcucha dostaw oraz możliwości rozwoju przedsiębiorstw. Odgrywa kluczową rolę w kontekście przepływu informacji, oszczędności zasobów firm oraz ekologii. Obecnie list przewozowy jest drukowany w 3 kopiach, co generuje koszty związane z procesem zarządzania dokumentacją oraz z nadmiernym zużyciem papieru i sprzętu. List przewozowy eCMR oznacza dużą wygodę dla przewoźników, którzy mają stały dostęp do bieżących informacji o statusie przesyłki w czasie rzeczywistym. Ponadto, kierowcy nie muszą marnować czasu na wypełnienie i podpisanie papierowego dokumentu CMR. Wykorzystanie elektronicznego podpisu pozwala na natychmiastowe potwierdzenie realizacji zlecenia przewozowego.
Dodatkowo, firmy transportowe mogą zmniejszyć ryzyko zatorów płatniczych. W przypadku papierowej formy listu przewozowego, wypłata za fracht następuje w momencie odebrania przez zleceniodawcę kopii CMR. Rodzi to pewne problemy dla przewoźników, których kierowcy wracają z trasy nawet po kilku tygodniach. Dzięki cyfryzacji dokumentów, firma transportowa może wystawić fakturę po dostarczeniu ładunku do adresata. Nie można pominąć kwestii ekologii – elektroniczne listy dają możliwość przewoźnikowi prostej archiwizacji dokumentów, co przyczynia się do oszczędności papieru i tuszu.
Dzięki elektronicznym listom eCMR procesy przewozowe przebiegają znacznie sprawniej, dając możliwość pełnej kontroli nad ładunkiem. Biorąc pod uwagę wiele korzyści z wdrożenia eCMR, coraz więcej firm funkcjonujących na terenie Europy decyduje się na korzystanie z tego rozwiązania.