Czy warto wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla firmy spedycyjnej?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej spedytora nie jest obowiązkowe, jednak niesie za sobą wiele korzyści. Firmy korzystające z polisy mogą uniknąć strat finansowych, otrzymując odszkodowanie za nieprzewidziane szkody. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla spedytora?

Co to jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej spedytora?

Firma spedycyjna realizuje kompleksowe usługi wobec zleceniodawców w zakresie planowania transportu, organizacji przewozu towarów, wyboru środka transportu, odbioru i dostarczania przesyłek, przygotowywania dokumentacji transportowej, składowanie przesyłek, zawierania umów transportowych czy obsługi ubezpieczenia przesyłek. Spedytor jest odpowiedzialny za prawidłowy przebieg całego procesu, jednak zdarzają się nieprzewidziane sytuacje w postaci uszkodzenia lub utraty towaru. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej spedytora pokrywa koszty z tytułu szkód powstałych podczas transportu. Firmy spedycyjne przejmują odpowiedzialność za złożony proces dostarczenia towaru, w tym czyny przewoźników i firm spedycyjnych. Zakres tej odpowiedzialności definiuje Kodeks Cywilny. Polisa pokrywa szkody wynikające ze straty, uszkodzenia czy kradzieży towarów, łącznie z kradzieżą środka transportu z ładunkiem.

Co obejmuje polisa OCS?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej spedytora nie jest obowiązkowe, jednak może okazać się niezbędne do zawarcia umów z kontrahentami. Ponadto OCS zwiększa wiarygodność firmy spedycyjnej w oczach klientów i jest dla nich potencjalną gwarancją bezpieczeństwa. Z tego względu większość firm spedycyjnych decyduje się na wykupienie polisy, która w razie konieczności zapewni poszkodowanej stronie odszkodowanie. Polisa obejmuje czynności należące do podstawowych zadań spedytora, czyli:

  • zawieranie umowy przewozu,
  • wybór środka transportu,
  • przygotowywanie i kompletowanie dokumentów przewozowych,
  • odprawa celna w przypadku transportu międzynarodowego,
  • zgłaszanie przesyłek do ubezpieczenia,
  • kontrola przesyłek pod kątem ilościowym i wagowym,
  • zabezpieczanie przesyłek na czas transportu,
  • czasowe magazynowanie przesyłek,
  • znakowanie, pakowanie i przepakowywanie towarów,
  • nadzór nad załadunkiem, przeładunkiem i wyładunkiem towaru.

Ubezpieczenie można rozszerzyć o dodatkowe elementy, pozwalając na uzyskanie odszkodowania między innymi za: szkody powstałe w wyniku rażącego niedbalstwa, kradzież ładunku wraz z środkiem transportu, ubytki i szkody towaru w trakcie wykonywania działań spedycyjnych, szkody powstałe w wyniku naruszenia przepisów ruchu drogowego podczas transportu czy w przypadku wydania towaru osobie nieuprawnionej. Zakres i cena ubezpieczenia OCS są ustalane indywidualnie dla każdej firmy. Firmy spedycyjne narażone są na różnego rodzaju szkody rzeczowe i finansowe oraz nieprzewidziane sytuacje. Z tego względu warto zabezpieczyć się przed ryzykiem, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i straty pieniędzy.