Transport części samochodowych

Jak przygotować części samochodowe do wysyłki?

Szeroki wybór części samochodowych w internecie sprawia, że coraz chętniej decydujemy się na skorzystanie z usług firm transportowych. Jest to jedno z najbezpieczniejszych i najtańszych rozwiązań, dzięki czemu cieszy się tak dużą popularnością. Jednak, aby przesyłka dotarła do miejsca docelowego w nienaruszonym stanie, należy właściwie zabezpieczyć części. Jak odpowiednio zapakować elementy samochodu?

Najczęściej transportowane części samochodowe

Niektóre mniejsze części samochodowe można pakować w grube pudła kartonowe, inne muszą być przewożone na paletach. Firmy transportowe mogą podjąć się niemal każdego zlecenia, nawet przewozu niestandardowych przesyłek. Do najczęściej przewożonych elementów samochodowych należą maski, drzwi, fotele, silniki, skrzynie biegów, dachy, szyby, zderzaki, panoramy, tłumiki, podsufitki, konsole, opony, kompletne przody czy klapy. Wiele części samochodowych nadal nie może być wysyłanych za pośrednictwem firmy kurierskiej. Obostrzenia dotyczą głównie akumulatorów z płynnym elektrolitem oraz olejów. Natomiast silnik można nadać paczką paletową, o ile zostanie pozbawiony olejów, smarów czy paliwa. Z tego względu w przypadku wielkogabarytowych części samochodowych oraz objętych obostrzeniami, lepiej zdecydować się na wysyłkę za pomocą firmy transportowej.

Jak zapakować małe części samochodowe do wysyłki?

Właściwe zabezpieczenie części samochodowych jest kluczowe, aby nie uległy uszkodzeniu podczas transportu. Jeżeli części auta były używane, konieczne jest wyczyszczenie każdego elementu z płynu, smaru i oleju. Do pakowania będziemy potrzebować kilka różnych akcesoriów – części samochodowe mają różne wymiary i kształty. Przydadzą się przede wszystkim pudła kartonowe, kawałki tektury, taśma samoprzylepna, folia bąbelkowa, folia stretch oraz wypełniacze piankowe i poduszki powietrzne do wypełnienia przestrzeni między przedmiotem a pudełkiem oraz do wewnętrznej amortyzacji pudeł. Każdą z części samochodowych należy w pierwszej kolejności owinąć folią bąbelkową. Dodatkowo felgi i inne metalowe elementy warto okleić tekturą falistą. Jeżeli jest taka możliwość, warto rozmontować niektóre części pojazdu, a małe przedmioty umieścić w torebkach z wypełniaczem. Mniejsze elementy samochodu umieszcza się w grubym, najlepiej 3 lub 5 warstwowym pudle kartonowym i zakleja taśmą klejącą.

Jak pakować duże elementy samochodu?

Trudności mogą sprawić większe części samochodowe, takie jak maska, zderzak, opony, drzwi czy fotele samochodowe. Muszą być transportowane na paletach i odpowiednio zabezpieczone. Ostre rogi czy krawędzie należy owinąć tekturą, a następnie folią stretch. Warto pamiętać, że elementy blacharskie wymagają szczególnej ochrony oraz dodatkowego zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi. Niedokładne zapakowanie może skutkować powstaniem rys, wgnieceń czy odprysków lakieru. A jak zapakować silnik samochodowy? W odróżnieniu od zderzaka czy felg jest bardzo ciężki, dlatego należy transportować go na palecie owijając folią bąbelkową i folią stretch. Dużym ryzykiem jest przewóz szyb samochodowych. W tym przypadku nie należy oszczędzać na materiałach do pakowania – najlepiej wykorzystać kartonowe przekładki, folię stretch, styropian czy pianki. Duże elementy trzeba dokładnie przymocować do palety, upewniając się, że nie mają kontaktu z innymi przewożonymi przedmiotami. Warto pamiętać, że przewoźnik musi posiadać ubezpieczenie OCP na wypadek uszkodzenia części samochodowych.