Podstawowym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo motocykli i skuterów podczas transportu jest ich odpowiednia stabilizacja. Co ważne, jednośladu nie należy ustawiać na bocznej lub centralnej stopce, gdyż może to spowodować uszkodzenie nie tylko tej części, ale również podłogi samochodu bądź przyczepy. Do ustabilizowania pojazdu najlepiej jest wykorzystać pasy naciągowe, które powinny być zamocowane możliwie najdalej od motocykla lub skutera, a także opierać się na jego wytrzymałych, nieruchomych elementach, takich jak na przykład kierownica, dolna półka lub siodło bądź bagażnik. Pasy nie mogą być za mocno naciągnięte, a jednoślad powinien móc się lekko odchylać na boki, na około 5-10 centymetrów – zbyt mocne napięcie pasów mocujących może prowadzić do uszkodzenia zawieszenia, szczególnie w przypadku dłuższych przewozów. Co więcej, transportując motocykle i skutery, należy je zabezpieczyć przed ewentualnym ruchem poprzez zablokowanie przedniego koła, na przykład za pomocą drewnianego klocka lub odpowiedniego stojaka do przewozu jednośladów.
Zabezpieczanie motorów i skuterów
Przygotowanie motocykli i skuterów do transportu warto zacząć od ewentualnego demontażu szczególnie narażonych na uszkodzenia elementów, takich jak lusterka, owiewki lub szyby przednie. Podobnie jak w przypadku innych ładunków, najlepszym materiałem do zabezpieczenia podczas przewozu jest folia bąbelkowa, którą zastąpić można tekturą falistą oraz arkuszami pianki. Wszystkie osłony powinny być zamocowane za pomocą szerokiej i wytrzymałej taśmy pakowej. Ostatnim etapem przygotowania motocykli i skuterów jest owinięcie całości ładunku folią typu stretch. Jeśli jednoślad jest przewożony na palecie – folia nie tylko zabezpiecza pojazd, ale również dodatkowo go stabilizuje. Przed transportem warto wypalić lub spuścić paliwo.
Bezpieczny transport
Poza samym przygotowaniem motocykli i skuterów do przewozu, niezwykle ważny jest także sam transport – jednoślady mogą być przewożone na przyczepach lub w przestrzeniach ładunkowych różnego rodzaju pojazdów. Co ważne, niezależnie od środka transportu, przewożąc motocykl należy zachować szczególną ostrożność i w miarę możliwości unikać gwałtownych manewrów, a ponadto, co jakiś czas kontrolować stan napięcia pasów zabezpieczających. Decydując się na skorzystanie z usług przewoźnika, warto postawić na firmę z doświadczeniem w realizacji tego typu zleceń, która może służyć radą również w kwestii zabezpieczenia jednośladu oraz doboru odpowiedniego środka transportu.