Transport towarów to specjalność polskich przedsiębiorstw branży TSL. Przewożą one różnorodny asortyment w obrębie kraju, jak i za granicę. Jedną z ważniejszych gałęzi jest transport żywności. Polska należy do europejskich liderów w produkcji artykułów spożywczych.
Czym jest transport żywności?
Transport żywności to proces przewozu artykułów spożywczych z punktu A do punktu B w ściśle określonych warunkach, tak aby produkt dotarł do finalnego odbiorcy w niepogorszonym stanie.
W związku z krótkimi terminami przydatności do spożycia, czas dostawy produktów jest mocno ograniczony. Produkty spożywcze muszą być transportowane w kontrolowanych warunkach dotyczących temperatury i wilgotności oraz przy zachowaniu sterylności.
Ponadto, do transportu można wykorzystywać wyłącznie pojazdy zatwierdzone przez Powiatowy Inspektorat Sanitarny.
Branże w transporcie żywności
Transportowane produkty spożywcze cechuje duże zróżnicowanie. Są to zarówno towary:
- świeże (np. owoce i warzywa),
- mrożone (np. mięso, ryby, mrożonki),
- sypkie (np. kasze, mąki, cukier),
- a także ciekłe (np. mleko, oleje, napoje).
Każdy rodzaj towarów wymaga odmiennych warunków przewozu i doboru odpowiedniego środka transportu.
W konsekwencji, firmy transportowe przewożące artykuły spożywcze specjalizują się w dostawach konkretnych rodzajów towarów. W przypadku branży mięsnej towary przewożone są chłodniami.
Ten sam środek transportu obowiązuje w przewozie ryb i mrożonek. Dostawy owoców i warzyw odbywają się zazwyczaj w paletach lub skrzyniach. Natomiast, produkty płynne transportowane są w cysternach, dedykowanych wyłącznie dla branży spożywczej.
Kto transportuje żywność?
Istnieją dwa sposoby dostarczania artykułów spożywczych do punktu docelowego. Jednym z nich jest dowóz towarów przez producenta we własnym zakresie.
W tym przypadku wytwórca przez cały czas posiada kontrolę nad przebiegiem transportu, dba o warunki przewozu i kwestie sanitarne. Jednak coraz popularniejszą opcją jest skorzystanie z usług firm transportowo-spedycyjnych, które przejmują na siebie odpowiedzialność za terminowe dostarczenie produktów w odpowiednim stanie.
Wyspecjalizowane firmy branży TSL często oferują w pakiecie dodatkowe usługi, takie jak załadunek, rozładunek, czy magazynowanie. Producent żywności nie musi martwić się także o pozwolenia na wykorzystanie pojazdów do transportu.
Uwarunkowania prawne przewozu żywności
Regulacje prawne dotyczące przewozu żywności zawarte są w prawodawstwie krajowym, unijnym i międzynarodowym. Jednym z bardziej istotnych aktów jest Konwencja ATP, którą Polska ratyfikowała w 1984 r.
Określa ona warunki zachowania jakości towarów szybko psujących się, precyzując maksymalne temperatury dla transportu produktów schłodzonych i mrożonych oraz wymagania względem pojazdów.
Do aktów krajowych i unijnych regulujących normy przewozu żywności zaliczają się m.in.
Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia,
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 19.12.2002 r. w sprawie wymagań sanitarnych dotyczących środków transportu żywności,
- Rozporządzenie (WE) nr 852/2004 z 29.04.2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych oraz Rozporządzenie (WE) 853/2004 z 29.04.2004 r. ustanawiające szczególne przepisy dotyczące higieny transportu.
Transport żywności to jedno z bardziej wymagających zadań branży TSL, co wynika z ograniczonego czasu na dostawę oraz restrykcyjnych przepisów dotyczących warunków przewozu.