Jak bezpiecznie przewozić motocykle i skutery?

Istnieje wiele sytuacji, w których konieczne jest przetransportowanie motocykla lub skutera za pomocą innego pojazdu. Warto dowiedzieć się, jak zrobić to w bezpieczny sposób, by nie uszkodzić maszyny podczas podróży. Jak przygotować jednoślady do transportu? Jak odpowiednio je zabezpieczyć?

Przygotowanie motocykla i skutera przed podróżą

Transport pojazdów wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim należy pamiętać o spuszczeniu paliwa z gaźnika, ponieważ po zmianie położenia motocykla lub skutera nadwyżka może ściekać na podłoże. Warto również zdemontować poszczególne części pojazdu, które mogą być narażone na uszkodzenia. Dotyczy to przede wszystkim takich elementów jak owiewki, szyby przednie i lusterka. Części motocykli lub skuterów najlepiej owinąć folią bąbelkową lub tekturą falistą i zapakować w kartonowe pudło. 

Dodatkowo należy spuścić albo wypalić paliwo z gaźnika, ponieważ przy wprowadzaniu do busa zmienia się poziom motocykla i nadwyżka paliwa wypływa z gaźnika na podłogę. Przez to kierowca jedzie w oparach benzyny. Ważne jest zabezpieczenie przed przemieszczaniem się na boki. Jeśli motocykl zacznie się przesuwać to może się przewrócić lub uderzać o inne motocykle lub ścianę. W tym celu stosuje się kołki lub szyny mocowane do podłogi busa. Bardzo prostym rozwiązaniem jest wyłożenie podłogi busa antypoślizgową gumową „wycieraczką” (taką, jakie spotykamy przy wejściach do marketów). To wystarczy, aby koła się nie przesuwały. To prosty patent sprawdzony w praktyce.

Czym przewozić motocykle i skutery?  

Motocykle i skutery można przewozić na przyczepie lub w busie. Niezależnie od wykorzystywanego środka transportu, należy zadbać o odpowiednią stabilizację pojazdów. W tym celu warto wykorzystać pasy naciągowe, szyny lub maty antypoślizgowe. Warto pamiętać, że pasy powinny być zainstalowane jak najdalej od pojazdu. Warto je przyczepić do kierownicy, ramy pod siedzeniem lub dolnej półki. Nie należy przypinać pasów do ruchomych elementów, takich jak klamki, szprychy czy manetki. Ponadto, pasy nie mogą być zbyt mocno napięte, co może doprowadzić do uszkodzenia zawieszenia pojazdu. Przewożąc motocykle i skutery należy zablokować przednie koło za pomocą specjalnego stojaka lub drewnianego klocka. Pojazdy transportuje się w pozycji pionowej. Wówczas elementy motocykla lub skutera będą położone pod odpowiednim kątem, jak podczas jazdy lub przechowywania w garażu. 

Zadbaj o bezpieczeństwo pojazdu z firmą transportową  

Zabezpieczenie oraz przewóz motocykla lub skutera warto powierzyć doświadczonej firmie transportowej, która dysponuje odpowiednim pojazdem i sprzętem. Przewoźnik właściwie zabezpieczy pojazd przed podróżą, a my nie będziemy musieli martwić się o ewentualne uszkodzenia maszyny. Ponadto, firmy transportowe posiadają ubezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Dzięki pomocy profesjonalnego przewoźnika będziemy mieli pewność, że maszyna będzie odpowiednio zabezpieczona i przetransportowana na miejsce w nienaruszonym stanie.