Jak zabezpieczać części samochodowe w transporcie?

Odpowiednie zabezpieczenie części samochodowych dużych gabarytów podczas transportu jest niezwykle ważne. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo w trakcie przewozu, jak i z myślą o bezszkodowym transporcie towaru.

Jak pakować części samochodowe do transportu?

Każdy klient chce, by jego części samochodowe dotarły do odbiorcy w nienaruszonym stanie. Aby tak się stało, należy zadbać o ich prawidłowe zabezpieczenie. Niestety niewymiarowe przedmioty trudno zapakować w pudełka. W tym celu należy zaopatrzyć się w mocną folię stretch, folię bąbelkową, taśmy klejące oraz styropian. Przed transportem używane części samochodowe trzeba wyczyścić ze smaru, oleju czy paliwa. Następnie należy szczelnie owinąć przedmioty stretchem lub tekturą, a następnie folią. Elementy auta o wystających brzegach mogą łatwo uszkodzić się, dlatego warto dodatkowo je zabezpieczyć kawałkami kartonu, styropianem czy taśmą klejącą. Duże części samochodowe w postaci zderzaków, drzwi, opon czy błotników należy przewozić na paletach – dzięki temu nie będą przemieszczać się w samochodzie. Podczas pakowania wszystkich tych części warto wziąć pod uwagę fakt, że każda z nich wymaga oddzielnego pakowania ze względu na rodzaj, przeznaczenie i kształt. 

Jak przewozić części samochodowe dużych rozmiarów?

Transport dużych części samochodowych wymaga odpowiednich warunków. Każdy rodzaj części powinien być chroniony dodatkowo pasami mocującymi i ułożony na specjalnych matach antypoślizgowych. Świetnie sprawdzą się do tego również palety. Tego typu zabezpieczenia posiadają firmy transportowe, dysponujące zróżnicowaną flotą. Części samochodowe, bez względu na ich rozmiar, przewożone są najczęściej busami lub na przyczepie. Profesjonalne firmy transportowe oferują nie tylko sam transport przesyłki, ale również załadunek i rozładunek w razie potrzeby. Pracownik firmy układa paczki w samochodzie w taki sposób, by nie przemieszały się ani nie obijały o siebie.  

Delikatne części samochodowe powinny zostać oznaczone specjalną naklejką: „Uwaga, delikatny przedmiot” lub „Zachować szczególną ostrożność”. Szczególnie elementy samochodu o dużych rozmiarach wymagają specjalnego traktowania. Jeśli przewożony jest na przykład zderzak, silnik lub skrzynia biegów, muszą być dodatkowo zabezpieczone. Części należy pozbawić płynów, które mogłyby się rozlać i zabrudzić całą komorę busa. Jest to niezwykle ważne, ponieważ wpływa na bezpieczeństwo transportu wszystkich paczek w konkretnym składzie. Należy pamiętać, że niektóre elementy nie mogą być przewożone przy pomocy firm kurierskich. Mowa tutaj między innymi o transporcie akumulatorów z płynnym elektrolitem, skrzyni biegów, paliwa, smaru czy oleju. Te pozycje znajdują się na czarnej liście przewoźników. Wysyłka części wielkogabarytowych oraz niestandardowych wymaga dużego profesjonalizmu od przewoźnika. Wybierając firmę warto zwrócić uwagę czy posiada doświadczenie i odpowiednią flotę przystosowaną do przewozu przesyłek o dużych gabarytach.